Ragdoll kočky patří mezi relativně mladá plemena. V 60. letech 20. století bylo  toto plemeno vyšlechtěno chovatelkou Ann Baker z Kaifornie, která pro chov nového plemene využila bílou perskou kočkou jménem Josephina a kocoura plemene birma.

Merlin4 uprLEGENDA: Josephina v březosti utrpěla autonehodu bez vážných zranění, ale Ann tvrdila, že se Josephině po autonehodě objevily typické vlastnosti pro ragdolly → po zvednutí do náruče kočička uvolní s svalstvo, tím se podobají hadrovým panenkám – podle toho také dostaly s jméno Ragdoll (z angl. „Rag“ hadr, „doll“ panenka).  Zakladateli tohoto plemene se tedy stala koťata Fugiana, Buckwheat a Daddy Warbucks.

Melody5 (2)Ragdollové jsou velké modrooké kočky, které v dospělosti váží 5-10 kg (samice jsou výrazně menší). Mají velmi jemnou a hustou bezúdržbouvou srst (králičí kožíšek), která nejvíce narůstá kolem krku do límce. Novorozená koťata jsou celá čistě bílá, ale už po několika týdnech se začínají vybarvovat. Vývoj ragdollů je velmi pomalý a končí zhruba ve věku 4 let.

Ragdollové jsou výhradně bytové kočky, které však musí mít svůj prostor (škrabadlo-šplhadlo-odpočívadlo, pelíšek, toaleta, mističky, hračky), ideálně také chráněný venkovní výběh (zasíťovaný balkón a okna). Jsou to velmi inteligentní, tolerantní a citlivé kočky, které reagují na pochvalu, ale také na křivdu a nepochopení. Jsou důvěřiví, dobrosrdeční a potřebují neustálý kontakt s člověkem nebo dalším zvířecím kamarádem. Špatně snášejí samotu nebo dlouhodobé přehlížení. Takové situace mohou vést ke stresu a poruchám chování. Velmi rychle chápou a učí se, všechno je zajímá, jsou čistotní a neničí interiér bytu svého člověka. Jsou velmi vděční za pozornost, kterou jim věnujete. Příchozí členy rodiny každý den aktivně vítají, jsou zvědaví a hraví, v rámci hry aportují svoje „myšky“, někteří se zájmem sledují TV, pracují spolu s Vámi na PC, nebo čtou noviny. Nejlepší pelíšek je vaše křeslo nebo gauč.